• 25. veteranske športne igre v Ajdovščini - video zapis

    Slovesno odpšrtje in potek, 25. Veteranskih športnih iger na območju Športnega centra Police v Ajdovščini, 13. junija 2026.
     
    Povezava na videoposnetek
    https://youtu.be/TwoapO3mpSY


  • 2. OŠ Slovenska Bistrica - odprtje razstave

    2. OŠ Slovenska Bistrica - odprtje razstave

    V ponedeljek 08.06.2026 ob 10.30 uri je bila otvoritev razstave  vojne 1991 katero je organiziralo PVD sever MB z odborom Slovenska Bistrica v 2. osnovni šoli Slovenska Bistrica. Osnovno šolo obiskuje cca. 450 učencev in učenk. Učenci/ke so s svojimi mentorji prpravili kulturni program z recitali, petjem in igranjem na glasbene inštrumente, prav tako pa so zaigrali prijetne skladbe člani policijskega orkestra Slovenske policije. Ravnateljica 2. OŠ Marjanca Frangež je v pozdravnem nagovoru pozdravila vse prisotne vabljene goste. Podpredsednik PVD sever MB g. Marjan Fank je v pogovoru namenil pomen razstave vojne 1991 in jo tudi odprl za ogled širše javnosti. Vsem članom - veteranom in mentorjem učencem OŠ kateri so sodelovali pri pripravi in postavitvi razstave se zahvaljujem. Posebna zahvala pa je namenjena ravnateljici 2. osnovne šole  g. Marjanci Frangež za pogostitev in prijazne besede.

    Tekst in foto: Alojz Gostenčnik


  • OŠ Pohorski odred Slovenska Bistrica - odprtje razstave

    OŠ Pohorski odred Slovenska Bistrica - odprtje razstave

    V torek 02.06.2026 ob 10.30 uri je bila otvoritev razstave vojne 1991 katero je organiziralo PVD Sever Maribor z odborom Slovenska Bistrica v OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica. Osnovno šolo obiskuje cca. 950 učencev in učenk in sodi v večjo osnovno šolo v občini Slovenska Bistrica. Učenci in učenke so pod vodstvo OŠ z mentorji organizirali kulturni program,  katerega vsebina je bila namenjena na demokratične procese osamosvojitvene  vojne 1991 za samostojno Slovenijo,  člani policijskega orkestra Slovenske policije pa so zaigrali prijetne skladbe. Ravnateljica OŠ g. Nadja Stegne je v pozdravnem nagovoru pozdravila goste kateri so se odzvali vabilu;  Župan občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagarj, predsednika PVD Sever MB g. Rafael Viltužnik, predsednika OZVVS Slovenska Bistrica g. Miran Krušič, predsednika OZ ZSČ Slovenska Bistrica g. Andrej Godec in vse ostale člane in članice veteranskih in domoljubnih organizacij. Razstavo je v prijetnem pogovoru odprl za ogled predsednik PVD sever MB g. Rafael Viltužnik. Vsem članom - veteranov in mentorjem učencem in učenk OŠ kateri so sodelovali pri pripravi in  postavitvi razstave se zahvaljujem.  Posebna zahvala pa je namenjena ravnateljice g. Nadji Stegne za pogostitev in prijazne  besede.
     
    Foto in zapis Alojz Gostenčnik


  • Tekmovanje v streljanju z zračno puško

    Dne 05.06.2026 smo se člani PVD Sever MB Peter Golob, Vlado Poljanec in Alojz Gostenčnik udeležili drugega memoriala Šentilj 1991 v streljanju z zračno puško, katerega je organiziralo območno združenje vojnih veteranov za Slovenijo občin Kungota, Pesnica in Šentilj   na strelišču strelske družine Velka. Kljub močni strelski  konkurenci,  smo osvojili drugo mesto - ekipno in prejeli pokal dočim pa si je Peter Golob priboril 1. mesto posamezno in prejel medaljo.
     
    Foto in zapis Alojz Gostenčnik


  • Odprtje razstave OŠ Ormož

    V prostorih Osnovne šole Ormož, Hardek 5, smo člani Odbora Ormož PVD Sever Maribor v sodelovanju z vodstvom društva 11.  maja 2026 postavili razstava Vojna za samostojno Slovenijo 1991. 

    Razstava skozi fotografije, dokumente, predmete in pričevanja obiskovalcem približa pomembne dogodke iz časa osamosvojitvene vojne ter pogum posameznikov, ki so soustvarjali temelje samostojne Slovenije. Poseben pomen ima tudi za mlajše generacije, saj ohranja spomin na obdobje, ko smo se kot narod odločili za življenje v svobodni, demokratični in samostojni državi.

     

    Ob odprtju je vsebina razstave ter aktivnosti miličnikov (sedanjih policistov) v času osamosvojitvene vojne predstavil predsednik društva Rafael Viltužnik. Zbrane je nagovoril tudi župan Občine Ormož Danijel Vrbnjak, ki je poudaril pomen poguma, angažiranosti in sodelovanja vseh, ki so leta 1991 prispevali k osamosvojitvi Slovenije. Ob tem je opozoril še na pomembno vlogo veteranskih združenj in društev pri ohranjanju zgodovinskega spomina.

    Ravnatelj osnovne šole Aleksander Šterman pa je poudaril pomen seznanjanja mladih z dogodki ob nastajanju naše države.

    Otvoritev razstave so spremljali in posneli predstavniki lokalnih medijev KTV Ormož in Radija Prlek.

    Razstava je bila na ogled do 22. 5. 2026. Zraven učencev OŠ Ormož si je razstavo ogledal še več dijakov Gimnazije Ormož, ki ima sedež v sosednji stavbi, ter občanov.

    Učenci 9. razredov OŠ Ormož, so v okviru predmeta zgodovine v času razstave pripravili seminarsko nalogo, pri čemer jim je pomagala učiteljica zgodovine go. Tanja Babič.

     

    Več na povezavi: https://ktv-ormoz.si/oddaja-utrip-ormoza-21-5-2026-video/ od 23. minute naprej in https://www.ormoz.si/objava/1296232

    Tekst in foto: Branko Viher


  • Pohod po Bistriškem vintgarju

    Pohod po Bistriškem vintgarju

    Nekdaj ko smo  bili še vsi mladi, smo praznovali dan mladosti na dan 25. maj. Prav na ta dan smo se v tem letu člani in članice PVD Sever MB odpravili na pohod po Bistriškem vingartu ob potoku Bistrica vse do Ančnikovo gradišče, kjer se nahaja arheološko najdišče na  na Pohorju nad Slovensko Bistrico. Med potjo smo si ogledali  " Rimski kamnolom " in slap Šum. Kljub zahtevni poti smo še enkrat dokazali, da se ne damo in da smo še v dobri kondiciji.
     
    Zapis in Foto Alojz Gostenčnik


  • 6. državno prvenstvo ZPVDS v streljanju z zračno puško

    6. državno prvenstvo ZPVDS v streljanju z zračno puško

    Dne 21.05.2026 smo se kot ekipa Policijskega veteranskega društva sever Maribor v sestavi Križan Janja, Golob Peter in Alojz Gostenčnik udeležili 6. državnega prvenstva zveze policijskih veteranskih društev sever v streljanju z zračno puško katero je organiziralo PVD Sever za Dolenjsko in Belo krajino skupaj z zvezo policijskih veteranskih društev. Prisotnih je bilo dvanajst ekip. Ob močni konkurenci smo PVD Sever MB zasedli odlično 5. mesto, dočim pa se je posebej  izkazal Golob Peter in osvojil drugo mesto posamezno za kar je prejel srebrno medaljo. Po končanem tekmovanju smo imeli dobro kosilo in prijetno medsebojno druženje.  Tekmovalci - strelci pa smo  dokazali, da še imamo mirno roko in ostro oko.
     
    Zapis in Foto Alojz Gostenčnik


  • Zahvala

    Zahvala

    Zahvala Slovenske vojske za sodelovanje ob dnevu odprtih vrat 23.maja 2026.


  • Proslava Pekre 2026

    Proslava Pekre 2026

    Bili smo v Pekrah

    Vsako leto se člani PVD Sever Maribor udeležujemo slovesnosti v spomin na dogodke v Pekrah pri tedanjem učnem centru TO. Tudi včeraj so ob 35. obletnici cel dan potekale prireditve v Pekrah in v vojašnici. Udeležili smo se jih naš praporščak in nekaj članov društva. Zaključek je bil na proslavi v Izobraževalnem centru Pekre. Govorniki so opisali pomen spomina na dogodke, za glasbo je poskrbel Big band orkestra Slovenske vojske s solistkami in za zaključek mladinski pevski zbor OŠ Ludvika Pliberška. Potem smo se še malo zadržali na prijetnem druženju.

    Tekst in foto: Tanja Koren Trinko